10/05/2022 19:00 Shipping League 21/22 10 40'

DNV1819252688
Arcadia1116131050

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της  DNV και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 88-50.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα με αργό ελεγχόμενο τέμπο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλά σουτ  και το σκορ ήταν 9-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 5 πόντων που συνέβαλε στο να κλείσουν τη περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων  με 18-11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 3 πόντους που έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο αν και το παιχνίδι ισορροπημένο με καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις 2 ομάδες και καλή επιλογή σουτ.  Το σκορ ήταν 28-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες ήταν σκληρές και σε αρκετές περιπτώσεις πετυχημένες  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-27.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Arcadia μπήκαν στο παρκέ συγκεντρωμένοι με σκοπό να μειώσουν τη διαφορά και κατάφεραν να τη πριονίσουν έστω και σε μικρό βαθμό κυρίως επειδή κάποιες προσπάθειες τους δεν είχαν καλή εξέλιξη και το σκορ ήταν 41-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα ξέσπασμα 10 σερί πόντων ανέβασαν την υπερ τους διαφορά στους 22 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 62-40

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το παιχνίδι τους απτόητοι παρά τη διαφορά στο σκορ και ανέβαζαν τη διαφορά διαρκώς. Ένδειξη της διάθεσης τους υπήρξαν οι αιφνιδιασμοί που πλήγωναν περισσότερο την αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε αυτό το ρυθμό λόγω κόπωσης και αυτό καθρεπτίστηκε και στη συνολική τους συγκομιδή στη περίοδο. Το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στους φιλοξενούμενους με τελικό σκορ 88-50.