50 - 49

01/03/2022 20:00 Shipping League 21/22 12 40'

Kyklades Maritime191611450
Tsakos Group131712749

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής για τη Shipping league μεταξύ της Kyklades Maritime και της Tsakos Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-49

Στην αρχή του αγώνα,  οι ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν με γρήγορο τέμπο το οποίο όμως δεν ευνόησε το σκοράρισμα και από τις 2 πλευρές αν και έπαιζαν με διαφορετικό σύστημα η κάθε μια αμυντικά. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν ατομική άμυνα ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη. Όσο ο χρόνος περνούσε η απόδοση τους ανέβαινε, και το σκορ ήταν  11-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι ομάδες με επιθετικά ξεσπάσματα των 5 και 7 πόντων αντίστοιχα κατάφερναν να βρίσκουν σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-13

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι ομάδες φάνηκε ότι κάπου βραχυκύκλωσαν επιθετικά αφού βασίζονταν στο να αληλοεξουδετερώνονται όπου μέχρι τα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 4-5.  Στο υπόλοιπο της περιόδου η κατάσταση ανατράπηκε με τους παίκτες των 2 ομάδων να σκοράρουν κατά ριπάς κάνοντας το παιχνίδι πολύ θεαματικό  για τους παρευρισκόμενους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-30

Στο 3ο  Δεκάλεπτο οι ομάδες αποφάσισαν να παίξουν με πιο αργό τέμπο και πιο οργανωμένα έχοντας να βρουν μπροστά τους άμυνες man to man.  Για ακόμη μια φορά, τα σερί των ομάδων  ήταν αυτά που έδωσαν την απάντηση με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 7 και τους φιλοξενούμενους 4 φέρνοντας το σκορ στο +10 για τους γηπεδούχους  στα πρώτα 5 λεπτά (44-34). Στην πορεία οι παίκτες της Tsakos Group, βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους και έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση βολής για εκείνους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το άγχος κατέβαλε τους παίκτες που ήξεραν πως το ροζ φύλλο αγώνα θα κατέληγε στα χέρια του πιο ψύχραιμου. Καμμία από τις 2 ομάδες όμως δεν μπορούσε να επιδείξει κάτι τέτοιο καθώς κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 4 πόντους με 5 λεπτά για λήξη (50-47). Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα οι ομάδες εξακολούθησαν να έχουν τα ίδια χαμηλά ποσοστά ευστοχίας δείχνοντας ότι τελικά η νίκη θα κρινόταν στην άμυνα αφού για πάνω από 4 λεπτά δεν υπήρξε καμμιά μεταβολή στο σκορ. Η νίκη τελικά κρίθηκε σε μια μεγάλη άμυνα των γηπεδούχων που κράτησε το 50-49.

ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ Ν. ( ΑΡΧΗΓΟΣ KYKLADES MARITIME)