01/04/2022 19:00 Shipping League 21/22 16 40'

Erma First1212131451
Arcadia17810641

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 16ης αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της Ermafirst και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-41.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες αποφάσισαν αμυντικά να παραταχθούν με σχηματισμό ζώνης. Οι παίκτες της Arcadia, ξεκίνησαν πιο ζεστοί τον αγώνα με σκορ 0-7 με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σκοράρουν 3 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα που οδήγησε  το σκορ στο 2-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι 2 ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν σκορ για τα επόμενα 2 λεπτά που επηρέασε αρνητικά και την εξέλιξη του σκορ. Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος της περιόδου μείωσαν  σκορ σε 12-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν το τέμπο του αγώνα δίνοντας ένα πιο φρενήρη ρυθμό και δοκίμασαν αρκετά απομακρυσμένα σουτ, άστοχα,  και το σκορ ήταν 16-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Ermafirst ανέβασαν τα επίπεδα απόδοσης τους όπου με πολλά κλεψίματα και εύστοχους αιφνιδιασμούς που τους οδήγησαν στο να πάρουν τα ηνία του αγώνα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου με 24-23 κλείνοντας το με 24-25 ωστόσο.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man προκειμένου να συνεχίσουν το momentum που είχαν στα τελευταία λεπτά του προηγούμενου ημιχρόνου. Η σκέψη τους αυτή δεν υπήρξε πετυχημένη καθώς δεν μπόρεσαν να κλείσουν τους χώρους σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που έμειναν πιστοί στο πλάνο τους.  Οι τελευταίοι, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας 7 πόντων (26-33) στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι άσκησαν πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο μειώνοντας το σκορ στο καλάθι αρχικά με 31-33 και στη συνέχεια έφτασαν στο 37-33 με την περίοδο να κλείνει το σκορ με δίποντο καλάθι απάντηση των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι 2 ομάδες όντας τόσο σκληρά στο σκορ έπαιζαν δυναμικά καταθέτοντας σκληρές άμυνες. Οι παίκτες της Ermafirst όμως ήταν πιο πειστικοί και διατηρούσαν τη διαφορά 6 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (42-36). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Arcadia φάνηκαν να έχουν ξεμείνει από ενέργεια και δεν κατάφεραν να προβάλουν κάποια αντίδραση με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 51-41.