08/04/2022 19:00 Shipping League 21/22 17 40'

Arcadia77141139
Angelicoussis Group1519222177

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της Arcadia και της Angelicoussis Group  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-77.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με σχηματισμό ζώνης αμυντικά ενώ οι γηπεδούχοι man to man. Εκείνη η άμυνα που λειτούργησε καλύτερα ήταν των φιλοξενούμενων αφού η αντίστοιχη των γηπεδούχων δέχτηκε 6πόντους από αιφνιδιασμούς που εμφανίζονταν και να κάνουν λάθη στην επίθεση τους. Το σκορ ήταν  4-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η επιθετική παραγωγικότητα έπεσε με ένα επιμέρους 3-2 να κλείνει την περίοδο. Αξίζει αν σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 0-13 για να δεχτούν την απάντηση των 7 πόντων

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με πολύ τρέξιμο στο γήπεδο έκαναν ένα σερί 7 πόντων. Οι παίκτες της Arcadia από τη δική τους πλευρά προσπαθούσαν να κατεβάσουν το ρυθμό αλλά η διαφορά όλο και μεγάλωνε και το σκορ ήταν 8-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ένα σερί 5 πόντων της Arcadia δεν στάθηκε ικανό να τους δώσει κάποια έξτρα ώθηση αφού ένα νέο σερί 9 πόντων τους έκοψε τα φτερά στην ουσία με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-34

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες εμφανίστηκαν πιο άστοχοι και συνολικά μέχρι το 5ο λεπτό του δεκαλέπτου είχαν βάλει μόλις 6 πόντους (2-4) . Στην πορεία όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην με τους παίκτες να γίνονται ξανά πιο εύστοχοι με κυρίαρχους τους παίκτες της Angelicoussis Group να σημειώνουν 2 σερί 6 πόντων  και την περίοδο να κλείνει με σκορ 28-56

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι φιλοξενούμενοι με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησαν με σερι 0-8 που οδήγησε το σκορ στο 31-64 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφανίζονταν κουρασμένοι και αποδιοργανωμένοι και περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατόν  σκοράροντας 8 πόντους.