15/04/2022 19:00 Shipping League 21/22 18 0'

Kyklades Maritime2115212784
Arcadia710131242

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 84-42

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ως μέσο αντιμετώπισης του γρήγορου ρυθμού του αγώνα. Το σκορ ήταν 11-4 στα πρώτα 5 λεπτά . Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν μέσα από ελεύθερα σουτ να βρουν σκορ, τη ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμεναν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά  που άνοιξε τη ψαλίδα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21-7.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι επιθέσεις σίγησαν σε μεγάλο βαθμό όπου τα 2 σύνολα σημείωσαν επιμέρους σκορ 4-4 μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Kyklades επιστράτευσαν άμυνα man to man στη μεγαλύτερη αντίπαλη επιθετική απειλή για να εξουδετερώσει τους κινδύνους. Με αυτό το πλάνο μπόρεσαν να νιώσουν πιο άνετα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-17.

Στο 2o ημίχρονο, οι ομάδες κράτησαν αναλλοίωτα τα πλάνα τους σε σχέση με πριν, το οποίο επέδρασσε και στην εικόνα του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν ισχυρή επιθετική παραγωγικότητα και το σκορ ήταν 47-24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, ξεκίνησαν να γίνονται εμφανή τα σημάδια κούρασης των παικτών της Arcadia που δυσκολεύονταν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι παίκτες εστίασαν στο να το απολαύσουν  στα υπολειπόμενα λεπτά. Προσπάθησαν  να πετύχουν όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους και εκμεταλεύονταν ότι δεν γύριζαν πίσω οι αντίπαλοι παίκτες και το σκορ ήταν  71-38 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 3 λεπτά χωρίς καλάθι και αμυντικά προέβαλαν μικρή αντίσταση και γνώρισαν μια ήττα με μεγάλη διαφορά με την περίοδο να τελειώνει με 84-42.