08/02/2024 19:30 Shipping League C 23/24 11 40'

A-Ships121692259
Atlantic Bulk Carriers15961545

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στο ντέρμπυ της τετράδας για την SHIPPING LEAGUE C  η ομάδα της A SHIPS επικράτησε της ομάδας της ATLANTIC BULK CARRIERS με  αυτή τη φορά επί της STARBULK με 50-46. Έτσι με ρεκόρ 4-3 και έχοντας διπλασιάσει τις φετινές της νίκες η ομάδα της A SHIPS έχει αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα έναντι της ATLANTIC BULK CARRIERS.

Η ATLANTIC BULK CARRIERS βασιζόμενη στην περιφερειακή της ευστοχία και στην άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε κατάφερε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση. Η A SHIPS προσπάθησε με αρκετές ατομικές ενέργειες να βρει λύσεις στην επίθεση με το 12-15 να είναι δίκαιο για το +3 της ATLANTIC BULK CARRIERS.

Η A SHIPS άλλαξε κάπως την επιθετική της προσέγγιση, ανέβασε ρυθμό στην επίθεση και πέτυχε αιφνιδιασμούς για το 16-9 του δεκαλέπτου. Η ATLANTIC BULK CARRIERS δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεση για το 28-24 του ημιχρόνου.

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στην επανάληψη.  Οι κακές επιθέσεις και τα νεύρα επικράτησαν για το φτωχό 9-6 του δεκαλέπτου που έβαζε την A SHIPS σε θέση οδηγού (37-30).

Το καλύτερο δεκάλεπτο κράταγε για το τέλος η A SHIPS, όπου κυριάρχησε πλήρως, πέτυχε το μοναδικό της τρίποντο στον αγώνα, παίρνοντας τελικά τη νίκη χωρίς καρδιοχτύπια.

MVP του αγώνα ο Βεργίτσης με 15 πόντους, ακολούθησαν οι  Τσένος και Πετρόπουλος. Ο Τρούπης καλύτερος για την ATLANTIC BULK CARRIERS.