46 - 37

26/07/2023 21:30 Summer League 22/23 40'

A-Ships811121546
Cepal8941637

Στον τελικό του τρίτου γκρουπ του θερινού πρωταθλήματος η ομάδα της A-Ships υπέταξε την αντίστοιχη της Cepal Hellas με σκορ 46-37.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον τελικό από νωρίς. Oι επιθέσεις τους εκδηλώνονταν σε μικρό χρονικό ορίζοντα και ήταν σε μεγάλο ποσοστό άστοχες με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 4-2. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες να είναι νευρικοί στην τελική εκδήλωση των προσπαθειών τους κάτι που κράτησε το σκορ σε μικρά επίπεδα. Ενδεικτικά στο τέλος του δεκαλέπτου η κάθε ομάδα είχε σκοράρει από 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cepal Hellas, έχοντας καλύτερη εικόνα μπόρεσαν στο τρίτο λεπτό να περάσουν μπροστά με 11-13 για πρώτη φορά στον αγώνα αλλά  δέχτηκαν δίποντη απάντηση μέχρι τα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο η πλευρά της Α- Ships διατήρησε το μομέντουμ της και αποκτώντας δεύτερες προσπάθειες χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ είδαν τον πίνακα του σκορ να γράφει στο τέλος του ημιχρόνου το υπέρ τους 19-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αρκετά σουτ 3 πόντων τα οποία ήταν όλα άστοχα τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους με τις λάθος πάσες τους αδυνατούσαν να το εκμεταλλευτούν. Στο 25ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 (25-21). Στην πορεία αν και τα 2 στρατόπεδα έμειναν άσφαιρα για 2 λεπτά, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6 αναπάντητων πόντων απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να παίζουν τα ρέστα τους, ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σημαντικό σκορ χάριν στους αιφνιδιασμούς και να έχουν παράσταση νίκης όντας στο +13 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (41-28). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ωστόσο οι παίχτες της Cepal Hellas με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν σημαντικά στο σκορ και άγχωσαν τους αντιπάλους τους. Οι τελευταίοι ωστόσο παίζοντας καλή άμυνα και ευστοχώντας στις βολές τους στο τέλος κατέκτησαν το πολυπόθητο τρόπαιο.