52 - 31

19/07/2023 21:30 Summer League 22/23 2 40'

A-Ships1412121452
Cepal1076831

Στον αγώνα μεταξύ της Α-Ships και της Cepal Hellas, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 52-31.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι γηπεδούχοι έδειχναν πολύ ποιοτικοί στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ το οποίο σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία της μπάλας τους επέτρεψε να προηγούνται με 7-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και έχοντας ένα περίπου ισόποσο σκορ έκλεισαν το δεκάλεπτο στα -4 (14-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν προβλήματα παραγωγικότητας κάτι το οποίο αντικατοπτρίστηκε και στο οτι μέχρι τα μισά της περιόδου είχαν σημειώσει μόλις μια βολή παρά τις συνεργασίες και διεισδύσεις που επιχειρούσαν. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 18-11. Στο υπόλοιπο, η A-Ships με πολλά κλεψίματα και επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να προηγείται με 26-17 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αυξάνουν το υπέρ τους προβάδισμα, xωρίς ωστόσο η παραγωγικότητά τους να είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 33-19. Στην πορεία η άμυνα της Cepal Hellas αν και έγινε πιο πιεστική και κρατούσε το αντίπαλο σκορ σε χαμηλά επίπεδα, το αντίστοιχο δικό της δεν ήταν ικανοποιητικό και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης της νίκης (38-23).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η μαχητικότητα σε κάθε μία από τις 2 ομάδες δεν έλειψε. Οι γηπεδούχοι, πιστοί στο πλάνο τους κατάφεραν με 2 συνεχόμενα κλεψίματα να βγουν στον αιφνιδιασμό και να πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα και να δώσουν το σύνθημα για το 46-25 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν κάποιο σκορ με τη χρησιμότητά του να περιορίζεται στο να μειώσει την ήδη μεγάλη διαφορά.