25/05/2023 19:30 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Cepal25310947
A-Ships146101343

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Cepal Hellas και της  A-Ships, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 47-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης ως μέσο αντιμετώπισης του γρήγορου ρυθμού του αγώνα. Οι επιθέσεις εκδηλωνόταν οργανωμένα και στα πρώτα 5 λεπτά έπαιρναν άριστο βαθμό αφού πρωταγωνιστούσαν με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 11-14. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άλλαξα τις ισορροπίες του αγώνα και όντας ορμητική με ένα σερί 14 μαζεμέων πόντων να αυξήσει το προβάδισμα στον αγώνα (25-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τις επιθέσεις να είναι λειτουργικές. Συγκεκριμένα σημειώθηκαν μόλις 5 πόντοι με τους 3 να ανήκουν στην πλευρά των γηπεδούχων μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4 πόντων κατέβασαν τη διαφορά και έδειξαν ότι θα ήταν ανταγωνιστικοι στο παιχνίδι. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-20.

Στα τελευταία 10 λεπτά οι παίκτες της Cepal Hellas είχαν καλύτερη εικόνα όπου με μεγάλη ευκολία κράτησαν τη διαφορά σταθερή και κατάφεραν και στη συνέχεια μάλιστα να την αυξήσουν προηγούμενοι με 13 πόντους στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα (35-22). Στην πορεία οι παίκτες της οδού μ είδαν τον κίνδυνο το παιχνίδι να ξεφύγει από τα χέρια τους και με αντεπίθεση έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 38-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό ξεκίνημα και κρατώντας το μομέντουμ σταθερό είδα μέχρι το τριακοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα να έχουν σερί 10 πόντων και να είναι εκείνοι αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στα εναπομείναντα λεπτά όμως οι παίκτες της Cepal Hellas εκμεταλλεύτηκαν την κούραση που προέκυψε απo την επιστροφή στον αγώνα των αντιπάλων τους και παίζοντας αποφασιστικά και αποτελεσματικά ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει τη νίκη.