44 - 46

07/07/2024 17:15 Commercial League C Final Four 23/24 40'

Accenture146131144
AVIN813121346

Πρωταθλήτρια της Commercial League C για τη φετινή σεζόν αναδείχθηκε η σπουδαία ομάδα της AVIN μετά τη μεγάλη της νίκη με 44-46 επί της ομάδας της ACCENTURE! Το παιχνίδι μπορεί να μην ήταν το καλύτερο των δύο ομάδων,  με τους παίκτες να έχουν μεγάλη νευρικότητα και άγχος στις κινήσεις τους, όμως είχε φοβερό πάθος, συναρπαστική εξέλιξη και μεγάλες φάσεις, όπως ακριβώς αρμόζει σε ένα μεγάλο τελικό.

Και οι δύο ομάδες στην ουσία κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού των αντιπάλων τους, μείνανε κοντά στο σκορ με την AVIN να κερδίζει στις λεπτομέρειες και δίκαια να κατακτά τον τίτλο!

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο η ACCENTURE έδειξε καλύτερο πρόσωπο, είχε μεγαλύτερη ενέργεια και καλύτερες συνεργασίες και με τον Πολυχρονόπουλο να σκοράρει 8 πόντους και τον Στεργιόπουλο να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο πήραν ένα μικρό προβάδισμα (14-8). Η AVIN ήταν άστοχη και νευρική και τα 2 τρίποντα των Σχινά και Μπάσνα τους κράτησαν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η AVIN κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση, είχε καλύτερες επιλογές και βρήκε επιθετικό ρυθμό. Η ACCENTURE δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη δυνατή άμυνα της AVIN, πέτυχε μόλις 6 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει την AVIN να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (20-21).

Το μεγάλο ντέρμπυ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Πολυχρονόπουλο να παίρνει το όπλο του και να σκοράρει 10 σερί πόντους με 2 τρίποντα η ACCENTURE βρήκε επιθετικό ρυθμό, με την AVIN όμως να έχει επιθετικό πλουραλισμό και περισσότερες επιλογές. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 33-33!

Ο Πολυχρονόπουλος συνέχισε να είναι η βασική επιθετική απειλή της ACCENTURE και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 9 πόντους, με την AVIN να έχει το Μανθιό να σκοράρει 7 πόντους και να είναι καθοριστικός. Με το σκορ στο 44-44 ο Πολυχρονόπουλος αστόχησε στην επίθεση της ACCENTURE με τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει ένα απίθανο καλάθι για το 44-46 της AVIN. Ο Πολυχρονόπουλος αστόχησε κα πάλι με την AVIN να παίρνει την κατοχή και τον Ξανθόπουλο να έχει 0/2 βολές. Στα 4,7’’ ο Τρέμμας είχε 0/2 βολές, με τη δεύτερη να την αστοχεί επίτηδες. Η AVIN έκανε λάθος στην επαναφορά με την ACCENTURE να έχει την τελευταία επίθεση και τον Τρέμμα να αστοχεί στο πιεσμένο τρίποντο που επιχείρησε και την AVIN να πανηγυρίζει τη νίκη και τον τίτλο!

Σχινάς και Μανθιός οι κορυφαίοι της AVIN. Κομιτόπουλος και Μπάσνας ακολούθησαν σε απόδοση. Πολυχρονόπουλος με 29 πόντους πρώτος σκόρερ του μεγάλου αγώνα!

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το μεγάλο τελικό αλλά και την παρουσία τους όλη τη χρονιά!