23/03/2017 21:30 League C5 16/17 40'

Accenture101014842
OTE Cosmote 22117161468

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της ACCENTURE (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες του ΟΤΕ πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, με την Accenture να μην μπορεί να ελέγξει το τέμπο και το σκορ να είναι 2 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά τις επιστροφές τους και επιθετικά με 2 διαδοχικές assist του Νικολαίδη Σ. και 2 τρίποντα του Ρέππα Ν. μείωσαν σε 2 κατοχές με τις 2 ομάδες να έχουν βρει ρυθμό, να παίζουν καλό μπάσκετ αλλά οι φιλοξενούμενοι ζεστάθηκαν και από την γραμμή των 3 πόντων και με διαδοχικές assist του Σαρέλλα Κ. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Accenture επέλεξαν μεγαλύτερες επιθέσεις και συνέχισαν να έχουν καλές επιστροφές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην πορεία οι αντίπαλοι τους άρχισαν με αιχμή τους Σπανουδάκη Ε. και Κοντογιάννη Γ. να κυριαρχούν κυριολεκτικά στο ζωγραφιστό (αμυντικά και επιθετικά), να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 38.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Accenture να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες του ΟΤΕ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρέππας Ν. με 17 (4) και Κλεφτογιάννης Τ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Δακούτρος Ι. με 19 (1) και Λεμονιάς Ε. με 18 πόντους αντίστοιχα.