43 - 48

22/01/2017 14:30 League C1 16/17 40'

Accenture111381143
Los Huracanes Del Tango111891048

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ACCENTURE και της TANGO, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η Tango μπήκε με καλύτερα πατήματα από την αρχή, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά η Accenture δυνάμωσε την άμυνα της και πιέσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αιχμή τον Νικολαΐδη Σ., με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 8–3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η ομάδα της Tango άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να έχει πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ των Belmonte M. και Πλάκα Ι., με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά τελικά η περίοδος να κλείσει με σκορ 11 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν άμεσα, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 16 – 19. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Accenture από την αρχή άσκησε full press, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, μέχρι το σημείο όπου οι παίκτες της Tango άρχισαν να πιέζουν και πάλι για αιφνιδιασμούς, με τους αντιπάλους της να υποπεύτουν σε πολλά αβίαστα λάθη και οι φιλοξενούμενοι να κάνουν run 9 – 0, με το σκορ να είναι 24 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής, γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3 – 2, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και βρήκαν λύσεις επιθετικά από isos του Νικολαίδη Σ., με αποτέλεσμα να κάνουν και αυτοί με τη σειρά τους run 8 – 0 και η περίοδος να κλείσει με σκορ 32 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά, με τους γηπεδούχους όμως να μειώνουν σε 4 πόντους, τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και πάλι μέσω αιφνιδιασμών και να βρίσκουν λύσεις με το σκορ να είναι 38 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταια 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα και έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, παίζοντας πολύ καλές άμυνες, αλλά η Tango συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να έχει πολλές δεύτερες επιθέσεις  από επιθετικά ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Φούκα Δ. (στα οποία όμως συνεισφέρανε όλοι οι παίκτες), ο οποίος ευστόχησε και σε σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα να δώσει προβάδισμα 3 κατοχών στην ομάδα του, με την Accenture όμως να κάνει ένα ακόμα comeback και το σκορ να είναι 43 – 47 με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Accenture πίεσε και πάλι, έβγαλε άμυνες, είχε ευκαιρίες να μειώσει περαιτέρω αλλά δεν ήταν εύστοχη, με αποτέλεσμα η ομάδα της Tango να διατηρήσει προβάδισμα 2 κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Νικολαίδης Σ. με 15 και Χατζηγεωργίου Δ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πλάκας Ι. με 16 και Φούκας Δ. με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.