69 - 64

04/03/2020 21:30 Commercial League B 19/20 9 40'

Accenture1516182069
betshop.gr192071864

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής για την Commercial League B, μεταξύ της  Accenture και της Βetshop.gr, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-64.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκανε στο παρκέ με πολύ διάθεση και συγκέντρωση, κάτι που φάνηκε αφού δεν είχανε λάθη και βιαστικές επιλογές, αντιθέτως είχανε αποφασιστικότητα και πολλές λύσεις, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι λίγο καλύτεροι και το σκορ 1ου δεκαλέπτου να είναι 15-19 υπέρ τους.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι παραγωγικές και στη δεύτερη περίοδο, αφού τα καλάθια είχανε πάρει ”φωτιά” με την Betshop όμως να τρέχει ένα σερί 0-10 στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 23-31. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και έτσι αντέδρασαν μειώνοντας τη διαφορά, πιέζοντας τους αντιπάλους τους με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-39.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες πάλευαν σώμα με σώμα, με το σκορ να έχει πολλές εναλλαγές το παιχνίδι είχε αποκτήσει τρομερό ενδιαφέρον, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μια διαφορά 7 πόντων μέχρι και το 7ο λεπτό, όπου η Accenture ανέβασε την απόδοσή της, σκοράροντας κρίσιμους πόντους και πέρασε μπροστά, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 49-46.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον καλό τους ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, τρέχοντας ένα επιμέρους 7-0, σοκάροντας τους αντιπάλους τους, το σκορ 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ήταν 64-58. Η Βetshop προσπάθησε να ξανά βρει το χαμένο ρυθμό της, που το πάλεψε βγάζοντας καλές άμυνες και ομαδικές συνεργασίες στην επίθεση, προσφέροντας συγχρόνως και θέαμα αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο και με κάποια μεγάλα σουτ σφράγισαν το ματς με τελικό σκορ 69-64.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημάκης Φ. με 18(2) και ο Κλεφτόγιαννης Α. με 16(2) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρωταγωνιστής ήταν ο Κωνσταντινίδης Γ. με 33 πόντους που είχε στο πλάι του τον Καραγιαννίδη με 13(1) πόντους.

Διαιτητές: Δέλδημος, Παπαδόπουλος Α.