55 - 58

03/12/2023 20:00 Commercial League C 23/24 4 40'

Accenture917151455
Bureau Veritas211871258

Στο ντέρμπυ της τρίτης αγωνιστικής ανάμεσα στις αήττητες ομάδες της ACCENTURE και της BUREAU VERITAS οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που διατήρησαν το αήττητο τους κερδίζοντας με 55-58. Το παιχνίδι είχε πολύ πάθος αλλά και πολύ ένταση στο φινάλε του, με τους φιλοξενούμενους  παρά το γεγονός πως ήταν μόλις 7 έναντι της 12άδας των αντιπάλων τους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της BUREAU VERITAS. Με τους Λαγό και Πίτο να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ η BUREAU VERITAS έτρεξε ένα σερί 0-14 παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά. Η ACCENTURE μετά το πολύ κακό ξεκίνημα της βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση μην επιτρέποντας η διαφορά να ανέβει παραπάνω για το 9-21 τελικά του δεκαλέπτου.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών της ACCENTURE η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφιες τιμές και στην δεύτερη περίοδο. Ήταν η σειρά του Κοκκίνης να ηγηθεί επιθετικά την ομάδα του και με 8 πόντους να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας (26-39).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ACCENTURE ανέβασε την ένταση της πίεσης της, έκανε παγίδες στα ¾ του γηπέδου, έκλεψε μπάλες και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το επιμέρους 15-7 έφερε τη διαφορά σε επίπεδα δύο κατοχών στο 41-46!

Η BUREAU VERITAS είχε χάσει την ηρεμία της στην επίθεση και η ACCENTURE είχε την ψυχολογία με το μέρος της. Ο Πολυχρονόπουλος κυρίως από την γραμμή των βολών πίεσε και άλλο τη BUREAU VERITAS αλλά ο Πίτο δεν άφησε την ACCENTURE να κάνει την ολική ανατροπή και με 6 σερί πόντους του έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, παρά την ένταση και τις αποβολές στα τελευταία 2 λεπτά.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πίτος με 19 πόντους και 17 ριμπάουντ σε ένα εκπληκτικό double double. Ακολούθησε ο Λαγό με 19 πόντους επίσης. Ο Πολυχρονόπουλος πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους.