47 - 73

11/01/2023 20:30 Group D 22/23 9 40'

Accenture91072147
Motor Oil2216221373

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Accenture και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-73.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκρούσουν το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες επιθετικά έπαιζαν οργανωμένα κάτι το οποίο δεν βόλεψε τους γηπεδούχους οι οποίοι έμειναν χωρίς σκορ για 4 λεπτά και βρέθηκαν να βρίσκονται πίσω με 4-12 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil είχαν την κλειστή άμυνα και διαρκώς αύξησαν το προβάδισμά τους με εξαίρεση ένα σερί 3 πόντων που δέχθηκαν στο τέλος. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 9-22

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με τους παίκτες της Motor Oil να συνεχίσουν να επενδύουν σε αιφνιδιασμούς και να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και να προηγούνται με 13-35 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες της Accenture με όπλο τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να βρουν έξτρα σκορ και σε συνδυασμό με τη βελτίωση της άμυνας τους μείωσαν τη διαφορά έστω και λίγο (19-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι άστοχοι και να παίζουν χωρίς συγκέντρωση που λειτούργησε σε βάρος τους αφού οι αντίπαλοί τους ήταν εκπληκτικά εύστοχοι και δεν άφηναν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ανωτερότητάς τους. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 23-55. Στην πορεία οι πολλές ατομικές προσπάθειας των φιλοξενούμενων οδηγούνταν σε λάθη είτε στα φάουλ που τους έκαναν οι γηπεδούχοι για να κόψουν τον ρυθμό τους με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 26-60.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες είχαν ένα ισόπαλο επιμέρους σκορ που βόλεψε τους φιλοξενούμενους που βρισκόταν μπροστά με 33-68 με 5 λεπτά προτού τελειώσει το παιχνίδι. Στα υπόλοιπα λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους που στόχευε να μειώσουν το σκορ και το κατάφεραν κατόπιν μεγάλης προσπάθειας παίρνοντας όμως το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 47-73.