Adidas15521748
Loreal1614131356

Α.Ο.Ν.Α.
Anastaseos, Elliniko 167 77, Greece

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της ADIDAS και της LOREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ, 2ες επιθέσεις και ποσταρίσματα των ψηλών της κυριάρχησαν στην ρακέτα, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 2 – 7 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, με την Loreal να συνεχίζει να σημαδεύει τους ψηλούς της αλλά και η Adidas βελτίωσε αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε ρυθμό επιθετικά και με πολυπρόσωπη συμβολή του Οικονόμου Δ. πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 15 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την Loreal να συνεχίζει να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τους Αξαμπανόπουλο Δ. και Λουγιάκη Ε., η Adidas άρχισε να βρίσκει λύσεις και από την γραμμή των 3 πόντων αλλά είδε τους αντιπάλους της να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 15 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τα ποσοστά όμως να πέφτουν, οι δύο αντίπαλοι έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά αλλά οι παίκτες της Loreal ξύπνησαν στα τελευταία 2 λεπτά και με 5 σερί πόντους του Γεωργούλα Ε. ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, οι παίκτες της Adidas είχαν μόλις 5 πόντους στην περίοδο και το ημιχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Adidas με τρίποντο του Βουγιούκα Λ. μείωσε σε 7 πόντους και αμέσως μετά με assist του Κασσιανού Κ. και σουτ του Αλερτά Α. σε 5 πόντους, ενώ παράλληλα άσκησε πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και τις πρώτες πάσες, με αποτέλεσμα να βγάλει διαδοχικές άμυνες, η Loreal έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ ήταν 25 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και είδαν τον Βουγιούκα Λ. να παίρνει φωτιά και με 2 σερί τρίποντα μείωσαν σε μία κατοχή αλλά και η Loreal στα τελευταία 3 λεπτά κοντρόλαρε το τέμπο και με 2 σερί assist των Δασκαλάκη Π. και Χρονόπουλου Θ. στον Αξαμπανόπουλο Δ. διατήρησε το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 41 – 43.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές προυσιάστηκαν νευρικοί στο παρκέ, με τις άμυνες όμως να είναι καλές και να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 43 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο αντίπαλοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι φιλοξενούμενοι όμως άρχισαν να βρίσκουν και πάλι συστηματική παραγωγή από τον Αξαμπανόπουλο Δ. παίρνοντας προβάδισμα 2 – 3 κατοχών, το σκορ ήταν 46 – 50 με 3′, 51 – 46 με 2′ και 54 – 48 με 1′ για λήξη, με την ομάδα της Adidas να μην κταφέρνει να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό, με αποτέλεσμα η Loreal να διατηρήσει το προβάδισαμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Λ. με 25 (4) και Πάγκαλης Γ. με 5, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Αξαμπανόπουλος Δ. με 22 και Γεωργούλας Ε. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.