73 - 60

20/02/2024 20:30 Shipping League 23/24 12 40'

Angelicoussis Group1521191873
Technava81431760

Σε ένα παιχνίδι με τρελή διακύμανση στο σκορ ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP θριάμβευσε με 73-60 επί της ομάδας της TECHNAVA στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής της Shipping League A.  Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP προελαύνει προς την κορυφή με ρεκόρ 7-1 ενώ η TECHNAVA ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη έχοντας παίξει μόνο 4 αγώνες, αλλά σύντομα θα την πετύχει με εμφανίσει σαν αυτή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν φανέρωνε πως θα είναι ντέρμπυ το παιχνίδι. Η ANGELICOUSSIS GROUP έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεση, καλή κυκλοφορία και ευστοχία από την περιφέρεια πήρε από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ. Η TECHNAVA είχε δυσκολίες στο σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (μόλις 8 πόντους), βελτιώθηκε αρκετά στο δεύτερο όμως έχανε με 14 στο ημίχρονο (36-22) γιατί δεν μπορούσε να περιορίσει τους αντιπάλους τους.

Τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά παρέμεινε στο +14 με το επιμέρους 11-11 των δύο ομάδων (47-33). Εκεί όμως η ομάδα της TECHNAVA πήρε πραγματικά φωτιά, πέτυχε άλλους 20 πόντους σε 5 λεπτά και 31 (!) συνολικά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (55-53).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, με την ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP να ανεβάζει την ένταση στην άμυνα της, προσπαθώντας και καταφέρνοντας να κλείσει τους διαδρόμους στον εκπληκτικό Κεράτσα, και έχοντας την απαραίτητη ψυχραιμία στην επίθεση να χτίσει σιγά σιγά μια διαφορά (61-56) παίρνοντας τελικά τη μεγάλη νίκη.

Παπαιωάννου, Γιαννακόπουλος, Μωϋσόγλου και Κυλάφης συνέθεσαν μια τρομερή τετράδα, ικανή να τους οδηγήσει στο πρωτάθλημά. Κορυφαίος του αγώνα για άλλη μια φορά παρά την ήττα της ομάδας του ο Κεράτσας με  32 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 46 efficiency. Επειδή ο υπογράφων το άρθρο έχει υπάρξει συμπαίκτης με τον Κεράτσα είναι εντυπωσιακό να τον βλέπει να παίζει ακόμη σαν έφηβος!