03/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 1 40'

Angelicoussis Group415191250
Erma First1195631

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Amgelicoussis Group και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-31.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων βασίστηκαν στην άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη που μπόρεσε να περιορίσει τους αντιπάλους τους στην επίτευξη μόνο ενός καλαθιού  και το σκορ ήταν 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική προκειμένου να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και τα κατάφεραν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 4-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, επικράτησαν οι οργανωμένες επιθέσεις που ευνόησαν τις επιθετικές προσπάθειες της προπορευόμενης ομάδας που κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 6-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Angelicoussis Group, με μεγάλη αντεπίθεση κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο πόντο  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-20.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου,  οι ομάδες ήταν νωθρές επιθετικά και για 3 λεπτά αδυνατούσαν να βρουν σκορ και αυτό καθρεπτίστηκε και στο σκορ που ήταν 24-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι, με επιθετικό ξέσπασμα που περιελάμβανε και ένα επιμέρους 8-0 κατέκτησαν διψήφια διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν το momentum του αγώνα και επιχειρούσαν να αυξήσουν την απόσταση τους παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους και το σκορ ήταν  44-29 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι ομάδες ήταν χαλαρές λόγω της διαφοράς στο σκορ που δεν παρείχε κίνητρο για κάποια διεκδίκηση με τον αγώνα να λήγει με σκορ 50-31.