08/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 2 40'

Angelicoussis Group2417171270
Minerva Marine017191450

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της  Angelicoussis Group και της Minerva Marine οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών βασίστηκαν στην άμυνα ζώνης με σκοπό να αποκρούσουν το γρήγορο τέμπο του αγώνα που είχε μεγάλη εναλλαγή επιθέσεων. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος που με ευστοχία και επιθετικά ριμπάουντ έβρισκε σκορ που έφτασε το 16-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μένουν στο 0 λόγω της κλειστής άμυνας και των κλεψιμάτων που τους αποδιοργάνωσε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 24-0.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Minerva εμφανίστηκαν ανανεωμένοι επιθετικά και κατάφεραν να είναι παραγωγικοί αλλά η άμυνα τους, τους πρόδιδε και δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σκορ που ήταν 31-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους σταθερό, που τους βοήθησε να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 41-17.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, παρά την αμυντική πίεση των παικτών της Minerva, η σε βάρος τους διαφορά έμενε σταθερή, που τους απομάκρυνε από τη διεκδίκηση της νίκης και το σκορ ήταν  51-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι με γρήγορο ρυθμό και αιφνιδιασμούς έβρισκαν σκορ σε αντίθεση με τις προσπάθειες των γηπεδούχων που ήταν κυρίως με τρίποντα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 58-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες σκλήρυναν τις άμυνες τους, χωρίς όμως να μπορούν να αποκρούσουν αποτελεσματικά τις επιθέσεις, και το σκορ ήταν  65-45 με 5 λεπτά να απομένουν  για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι ομάδες χαλάρωσαν επιθετικά και με ισορροπημένο επίλογο έγραψαν το επίλογο με σκορ 70-50.

ΜΠΑΓΙΑΤΗΣ Χ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)