55 - 63

24/04/2024 22:00 Shipping League C 23/24 16 40'

Atlantic Bulk Carriers1617101255
Sea Pioneer1606202163

Σε ένα όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα της SEA PIONEER πέτυχε μία σημαντική νίκη με 55-63 επί της ομάδας της ATLANTIC BULK CARRIERS. Με ρεκόρ 8-3 η SEA PIONEER έχει πλέον κλειδώσει την παρουσία της στην τετράδα της Shipping League C, ΜΕ ΤΗΝ ATLANTIC BULK CARRIERS να πέφτει στο 4-7 και να χάνει όποια ελπίδα είχε για τετράδα.

Απόλυτη ισορροπία είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι Τρούπης και Τρέχας πέτυχαν όλους τους πόντους της ομάδας τους (11 και 5 αντίστοιχα) με τη SEA PIONEER να σκοράρει από το ζωγραφιστό για το 16-16 του δεκαλέπτου.

Η ATLANTIC BULK CARRIERS κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας εντυπωσιακή άμυνα και έχοντας καλή κυκλοφορία στην επίθεση. Μέχρι το 22-22 το παιχνίδι κύλαγε καλάθι καλάθι, αλλά με ένα σερί 11-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα στο +11 (33-22), με τη SEA PIONEER να έχει επιθετική δυστοκία.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαμε την ανατροπή. Η ATLANTIC BULK CARRIERS  κράταγε το προβάδισμα μέχρι το 39-30 με τη SEA PIONEER όμως να βγάζει ενέργεια και με την τριάδα  Γκουλιούμη,  Φλίντρα και Στιβακτάκη να κάνει εκπληκτική δουλειά στην επίθεση μείωσε άμεσα τη διαφορά στο -1 (43-42).

Με καλάθι του Γκιουλούμη η SEA PIONEER πήρε κεφάλι στο σκορ (45-46) και δεν το ξανά έχασε ποτέ με την κυριαρχία της στο παρκέ να συνεχίζεται. Η ATLANTIC BULK CARRIERS προσπάθησε με τα τρίποντα των Τρούπη και Πικάση να πάρει τη νίκη, όμως τα ατού της SEA PIONEER είχαν βρει ρυθμό και οδήγησαν την ομάδα τους στη σημαντική νίκη!

Η εκπληκτική τριάδα  των Γκουλιούμη,  Φλίντρα και Στιβακτάκη πέτυχε και τους 63 πόντους της ομάδας της SEA PIONEER. Ο Τρούπης της ATLANTIC BULK CARRIERS εκπληκτικός με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ.