50 - 55

08/12/2023 21:30 Shipping League C 23/24 5 40'

Atlantic Bulk Carriers1314121150
Neptune Group2313071255

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Commercial League πέτυχε η ομάδα της NEPTUNE GROUP με θύμα της την ομάδα της Atlantic Bulk Carriers Management Ltd. Το τελικό 50-55 ήρθε δύσκολα για τους φιλοξενούμενους χάρη στον πλουραλισμό τους στην επίθεση και την καλή τους απόδοση στην αρχή του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της NEPTUNE GROUP που χάρη σε δύο μεγάλα σερί πήρε κεφάλι στο σκορ. Αρχικά έτρεξε ένα 0-8 με την ATLANTIC να μένει χωρίς πόντο για 3 λεπτά και μετά το 4-8 έτρεξε νέο σερί 0-10 για το 4-18. Τα τρίποντα του Δεδούση έριξαν τη διαφορά στο -10 στη λήξη του δεκαλέπτου (13-23).

Η αντεπίθεση της ATLANTIC συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να πέφτει στο -4 (22-26) χάρη στα τρίποντα των Δεδούση και Γιαννακάκη. Με τον Πανώριο όμως να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα η NEPTUNE GROUP ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα για το 27-36 του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε στο +13 για το 27-40 με ένα μίνι σερί 0-4, όμως η ATLANTIC ανέβασε την πίεση της, πέτυχε μεγάλα τρίποντα και με ένα επιμέρους 12-3 έκανε το ματς και πάλι ντέρμπυ (39-43).

Όλα όμως κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η NEPTUNE GROUP έσφιξε την άμυνα της, ήταν ψύχραιμη στην επίθεση και κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι για 5 λεπτά. Με σερί 0-9 το σκορ έγινε 39-52 με τη νίκη να πηγαίνει δίκαια στους φιλοξενούμενους.

Πανώριος, Γαζής και Κατσικάς οι κορυφαίοι των νικητών. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο φοβερός Δεδούσης με 27!