45 - 44

02/03/2024 15:00 Commercial League C 23/24 13 40'

AVIN10981845
Boehringer51614944

Πολύ πιο δύσκολα από ότι περίμενε η ομάδα της AVIN κέρδισε την ομάδα της BOEHRINGER με 45-44 παραμένοντας με ρεκόρ 8-2 στην κορυφή της βαθμολογίας της Commercial League C. Η  BOEHRINGER  παρά το χαμηλό ρεκόρ της 1-7 έδειξε πως όταν είναι πλήρης είναι σκληρό καρύδι για όλες τις ομάδες.

Νευρικά ξεκίνησαν τον αγώνα οι ομάδες με το πρώτο καλάθι να μπαίνει μετά από πέντε λεπτά για το 3-0 της AVIN. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος μεν, η αστοχία ήταν κυρίαρχη δε. Τελικά η AVIN πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 10-5.

Η BOEHRINGER ανέβηκε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας καλό ρυθμό και συνεργασίες. Η AVIN έμεινε κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα των Τσεκερη και Ξανθόπουλο με τον Μουρώτσο να πρωταγωνιστεί για την BOEHRINGER  για το 19-21 του ημιχρόνου.

Η BOEHRINGER  συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και στην επανάληψη. Οι πρωτοπόροι έδειχναν κακό επιθετικά πρόσωπο, με την BOEHRINGER  να πετυχαίνει 7 δίποντα για το 8-14 του δεκαλέπτου που την έφερε στο + 8 (27-35), ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για τα δεδομένα του αγώνα.

Όμως η AVIN  ήταν αποφασισμένη να πολεμήσει για την ανατροπή. Ανέβασε κατακόρυφα την ένταση της αλλά και την ευστοχία της στην επίθεση, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα και πάλι με Τσέκερη και Ξανθόπουλο για το 43-42 με 18’’ να απομένουν. Ο Ελευθέρογλου με 2/2 βολές έκανε το 43-44 με τον Τσέκερη να πετυχαίνει με lay up το καλάθι του αγώνα για το 45-44 με 3’’ να απομένουν και την BOEHRINGER να μην σκοράρει στο λίγο χρόνο που είχε!

Οι Τσέκερης και Ξανθόπουλος καλύτεροι των νικητών, Ελευθέρογλου και Μουτώτσος καλύτεροι της BOEHRINGER .