52 - 45

17/05/2024 22:00 Commercial League C 23/24 17 40'

AVIN719111552
Cosmote e-Value910121445

Μια πολύ μεγάλη νίκη  πέτυχε η ομάδα της AVIN με 52-45 επί της ομάδας της COSMOTE E-VALUE στον αγώνα της δέκατης έβδομης  αγωνιστικής της Commercial League C. Έτσι με ρεκόρ 10-2 η AVIN συνεχίζει να στοχεύει στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η COSMOTE E-VALUE με ρεκόρ 8-5 συνεχίζει να ελπίζει για την τετράδα.

Man to man άμυνα επέλεξε η ομάδα της AVIN, άμυνα ζώνης η ομάδα της COSMOTE E-VALUE σε ένα πολύ κακό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και το προβάδισμα να μην περνάει τη μία κατοχή (7-9).

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου (10-13). Η ομάδα της AVIN όμως στη συνέχεια απέκτησε ρυθμό, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση  και με ένα επιμέρους 16-6 πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο (26-19).

Η COSMOTE E-VALUE άλλαξε την άμυνα της και αυτή σε man to man, ανεβάζοντας και την πίεση πάνω στην μπάλα. Αρχικά μείωσε στον πόντο (28-27), με την AVIN όμως να βρίσκει τις λύσεις και να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά στο +6 (37-31).

Ο Ζωγραφάκης με 7 σερί πόντους στην αρχή του δεκαλέπτου οδήγησε στην ανατροπή του σκορ με την COSMOTE E-VALUE να παίρνει το προβάδισμα με 41-42 στο πεντάλεπτο. Εκεί απάντησε ο Μπάσνας για την AVIN με δικούς του 7 σερί πόντους αυτή τη φορά για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (50-44) με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν. Η COSMOTE E-VALUE προσπάθησε να γυρίσει και πάλι το παιχνίδι, αλλά η έμπειρη ομάδα της AVIN δεν το επέτρεψε και πανηγύρισε τη σπουδαία και δίκαιη νίκη.

Σχινάς, Μπάσνας και Λύρος οι καλύτεροι για την AVIN, εντυπωσιακό πως και οι 11 παίκτες της χρίστηκαν σκόρερ. Ζωγραφάκης, Μαυράκης και Αλεφαντινος οι καλύτεροι της COSMOTE E-VALUE.