62 - 64

11/11/2021 22:00 Commercial League B 21/22 2 0'

AVIN231591562
Calin Group913321064

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της  AVIN και της CALIN GROUP οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 64.

Το ξεκίνημα του συγκεκριμένου παιχνιδιού ούτε ήταν αντιπροσωπευτικό ούτε αποτέλεσε προάγγελο του τελικού αποτελέσματος. Ενώ οι γηπεδούχοι βγάζοντας ενέργεια κατάφεραν από πολύ νωρίς να εξασφαλίσουν μία μεγάλη διαφορά οι φιλοξενούμενοι ήταν ουσιαστικά απόντες για το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το οποίο τελείωσε με σκορ 23 – 9.

Στο 2o δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρούνε κάπως τα πατήματα τους. Παραμένοντας συγκεντρωμένοι στην άμυνα και κάνοντας κάποιες οργανωμένες επιθέσεις, εξαντλώντας το χρόνο που βρισκόταν στη διάθεσή τους προσπάθησαν σιγά-σιγά να μειώσουν την διαφορά η οποία είχε δημιουργηθεί στην πρώτη περίοδο. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης και συνέχισαν να δείχνουν το καλό πρόσωπο της πρώτης περιόδου κλείνοντας έτσι  το πρώτο ημίχρονο του αγώνα  με σκορ 38 – 22.

Ύστερα από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου ήταν σαν να επέστρεψαν άλλες ομάδες, ειδικά από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι στα πρώτα λεπτά της περιόδου έτρεξαν ένα σερί 0 – 14 και τους γηπεδούχους να παίρνουν τάιμ-άουτ με σκοπό να τους σπάσουν το ρυθμό. Στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου οι παίκτες της Avin δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν και έτσι το ματς ήταν ισόπαλο με σκορ 38 – 38. Στα τελευταία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου υπήρξε ένας καταιγισμός από τρίποντα και από τις δύο πλευρές  ωστόσο αυτό που ξεχώρισε με διαφορά ήταν τo Buzzer Beater του Γκάτση που έκλεισε την Τρίτη περίοδο με σκορ 47 – 54.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν πραγματικά εντυπωσιακή. Οι δύο ομάδες είχαν μπει με σκοπό σε αυτά τα 10 τελευταία λεπτά να εξαντλήσουν όλα τα αποθέματα ενέργειας τους, να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό και να φύγουν με τη νίκη. Παρά το γεγονός ότι πριν το τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν μία διαφορά εφτά πόντων οι γηπεδούχοι έδειξαν τι πραγματικά είναι ικανοί ισοφαρίζοντας το ματς και πηγαίνοντας στην κυριολεξία πόντο πόντο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Με το σκορ 62 – 61 πριν από τη λήξη του παιχνιδιού και ενώ κάποιοι θα έλεγαν ότι το παιχνίδι έχει κριθεί ο Πέτσας ανατρέπει όλα τα δεδομένα και με ένα τρίποντο τη στιγμή που έκαιγε η μπάλα χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 62 –64.

Διαιτητές: Ορφανός Ε., Γέρος Β.