44 - 66

21/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

Boehringer15714844
A-Ships1121151966

Μία σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της A-SHIPS (Shipping League C) απέναντι στην ομάδα της BOEHRINGER (Commercial League C) με 44-66, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup D, όπου θα συναντήσει την ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ.

Η BOEHRINGER έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και με τους Δήμα (2 τρίποντα) και Δερβενέ (7 πόντοι) να είναι σε εύκολη επικοινωνία με το αντίπαλο καλάθι πήραν ένα μικρό προβάδισμα γρήγορα (8-3) με την A-SHIPS να προσπαθεί να βγάλει την ποιότητα της και να μένει κοντά στο σκορ (15-11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην A-SHIPS. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση ενώ στην άμυνα προσαρμόστηκαν στα ατού των αντιπάλων τους. Η κυριαρχία τους μέσα στο καλάθι ήταν εντυπωσιακή, δίνοντας τους πολλές δεύτερες επιθέσεις (22 επιθετικά έναντι των 23 αμυντικών της BOEHRINGER), με αποτέλεσμα το επιμέρους 7-21 που τους έδωσε διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο (22-32).

Η κυριαρχία της συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τη διαφορά να φτάνει το +16 (27-43) με την BOEHRINGER να κάνει την τελική της προσπάθεια για ανατροπή ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα της και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με τον Δασκαλόπουλο (36-47).

Στην τελική ευθεία του αγώνα όμως η A-SHIPS πέτυχε μεγάλα τρίποντα με τους Τσένο και Φυλακούρη, η διαφορά ανέβηκε και πάλι, με τη νίκη να έρχεται αρκετά εύκολα με μεγάλη διαφορά.

Εκπληκτικός ο Ντάλιος με 23 πόντους, 18 ριμπάουντ και 38 efficiency. Ακολούθησαν οι Τσένος και Φυλακούρης, ενώ βοήθησε και ο Κυπριωτάκης με την κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Δασκαλόπουλος και Παπαδημητρίου οι κορυφαίοι της BOEHRINGER.