51 - 42

19/02/2023 18:30 Commercial League C 22/23 3 40'

Boehringer127171551
Cepal51371742

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Boehringer και της Cepal Hellas, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-41

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν το ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες επέλεγαν να παίζουν οργανωμένα αλλά οι άμυνες σε γενικά πλαίσια, δυσκολεύονταν να προσπελαστούν και έτσι στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 6-2. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι οι κυρίαρχοι και να βελτιώνουν το προβάδισμά τους βήμα βήμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική παραγωγικότητα παρέμεινε χαμηλά με τους παίκτες να είναι άστοχοι και να δυσκολεύονται να ξεφύγει η μια μετλα την άλλη με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 16-7. Στο υπόλοιπο όμως, οι παίκτες της Cepal βγαίνοντας με επιτυχία στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να μειώνουν το σκορ έχοντας μάλιστα 9 μαζεμένους πόντους και έτσι έκλεισαν το ημίχρονο σε απόσταση αναπνοής 19-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες παρά την όποια διάθεση τους να παίξουν μπάσκετ και να ξεφύγουν απο τους αντιπάλους τους, αυτή την προσπάθεια κρίθηκε αποτυχημένη αφού καμμιά δεν μπορούσε να ξεφύγει και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με χαρακτηριστικό το 24-21 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Boehringer, κατάφεραν να πατήσουν το γκάζι και να αποκτήσουν μια διψήφια διαφορά από τους αντιπάλους τους στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για τη συνέχεια (36-25).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο έχοντας αποκτήσει είναι θετικό μομέντουμ και την ψυχολογία. Ανέβασαν τη διαφορά κλείνοντας ουσιαστικά για αυτούς το ροζ φύλλο αγώνα αφού το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 47-29. Στο τελευταίο εναπομείναντα λεπτά αν και φαινόταν ότι δεν θα επιφυλασσόταν καμία έκπληξη, κάτι το οποίο διαψεύστηκε. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 13 μαζεμένων πόντων μείωσε τη διαφορά σημαντικά και έδωσαν ένα δικό τους σόου το οποίο όμως δεν το αρκετό για να κατακτήσουν τη νίκη.