44 - 57

18/12/2022 15:00 Group A 22/23 7 40'

Boehringer191611544
Techpassion1914131157

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Boehringer και της Τεκπασιον, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και τα 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να μπορέσουν να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι έκαναν τη διαφορά προηγούμενοι με 7-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα σερί 5 πόντων να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά και να προηγούνται με 12-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε πιο σκληρός με πολλά φάουλ να γίνονται και τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση όπου με 7 μαζεμένους πόντους μείωσαν τη διαφορά και βρίσκονταν στο -4 στα μισά της περιόδου (21-25). Στο υπόλοιπο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τα φάουλ να εμποδίζουν την ομαλή επιθετική δραστηριότητα των ομάδων που τους κρατούσε ωστόσο κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν να προηγούνται με 28-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Boehringer, ξεκίνησαν πiο αποφασιστικά αλλά δεν κατάφεραν να έχουν συνέχεια, με τη διαφορά να αυξάνεται έστω και λίγο σε βάρος τους  (33-39) στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Τεκπασιον συνέχισαν να κρατούν τον έλεγχο και διαχειρίζονται τον αγώνα, γνωρίζοντας ότι ο χρόνος λειτουργεί υπέρ τους και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 39-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκδήλωσαν την αντεπίθεσή τους που έφερε τη διαφορά στους 5 πόντους (43-48) αλλά δεν κατάφεραν να τη μειώσουν περαιτέρω με το σκορ να είναι 44-50 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά και κατάφεραν να μην δεχθούν κανένα πόντο μέχρι το τέλος του αγώνα που τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ στο 44-57.