47 - 42

11/02/2024 20:00 Commercial League C 23/24 11 40'

Bureau Veritas131471347
Cordia147101142

Μια πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της BURAEU VERITAS επί της ομάδας της CORDIA με 47-42 και παρέμεινε δυναμικά στο κυνήγι της πρώτης θέσης στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Commercial Leauge C, καθώς με ρεκόρ πλέον 7-2 φιγουράρει στην κορυφή. Η ομάδα της CORDIA αν και δεν έχει νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα, κοίταξε την αντίπαλο της στα μάτια και λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της CORDIA την αναμέτρηση. Με πιεστική άμυνα man to man και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας μπήκε πιο έτοιμη στον αγώνα από τους αντιπάλους της για το 2-8 του πενταλέπτου. Η BURAEU VERITAS έβγαλε αντίδραση και με το Νικολαρόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 9 σερί πόντους μάζεψε γρήγορα τη διαφορά για το 13-14 του δεκαλέπτου.

Η BURAEU VERITAS  συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση της και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με κλειστή άμυνα ζώνης προσπαθούσε και κατάφερνε να κλείσει τους διαδρόμους, ενώ στην επίθεση βελτίωσε την κυκλοφορία της. Τα 2 τρίποντα του Πατσατζή ήταν αυτά που κράτησαν την CORIDA κοντά στο σκορ για το 27-21 του ημιχρόνου.

Στο +8 έφτασε η διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (33-25) για την BURAEU VERITAS, με την  CORDIA όμως να τρέχει ένα σερί 1-6 με τον Σάμιο πρωταγωνιστή μειώνοντας στο -3 πριν μπούμε στην τελική ευθεία του αγώνα.

Η BUREAU VERITAS κατάφερε να κρατήσει σταθερά μια διαφορά 2 κατοχών στην τέταρτη περίοδο, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Πίτο και Κοκκίνη, με την CORDIA να κάνει την προσπάθεια της να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, αλλά η αστοχία της από το τρίποντο να της στοιχίζει.

Κοκκίνης, Πίτος και Νικολαρόπουλος οι κορυφαίοι των πρωτοπόρων. Γεωργίου, Σάμιος και Πατσατζής οι καλύτεροι για την CORDIA.