Bureau Veritas vs Cepal

35 - 39

28/01/2024 19:30 Commercial League C 23/24 9 40'

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Cepal  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-39.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδας ξεκίνησαν να παίζουν σε ζώνη άμυνας. Τα ποσοστά ήταν αρκετά χαμηλά και για τις δύο ομάδες, πολλά άστοχα σουτ και καθόλου συγκεντρωμένες και οι δύο ομάδες καθώς αυτό φάνηκε από το σκορ που είχε διαμορφωθεί στην 1η περίοδο με ένα πόντο προβάδισμα για την πρώτη ομάδα (8-7).

Στο 2ο Δεκάλεπτο  η πρώτη ομάδα ξεκίνησε πιο δυναμικά  , τα σουτ ήταν πιο εύστοχα αυτή την φορά όπως και για την αντίπαλο ομάδα , όμως η ομάδα της Bureau Veritas αύξησε την διαφορά στα πρώτα 5 λεπτά και έτσι συνέχισε μέχρι το τέλος της περιόδου (23-14).

Στο 3ο Δεκάλεπτο  η δεύτερη ομάδα προσπάθησε να μειώσει , έπαιζε πιο σωστή άμυνα και ήταν πιο αποτελεσματικοί στις τελικές και έφτασε σε σημείο η διαφορά να είναι στους 6 πόντους (29-23).

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο και η δεύτερη ομάδα κατάφερε με την ψυχραιμία της να περάσει μπροστά και να πάρει την νίκη από τα χέρια της αντιπάλου της (35-39).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λαγός Δημήτριος (18 πόντους και 7 ριμπάουντ) και ο Πίτος Θανάσης (8 πόντους και 10 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι  Γιαννάκος Ιωάννης (22 πόντους και 5 ριμπάουντ) και ο Χατζής Ιωάννης (8 πόντους και  11 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Bureau Veritas να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Cepal να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.