47 - 76

17/03/2022 21:30 Commercial League B 21/22 14 40'

Bureau Veritas111019747
Chronotechnica Dinosaurs1715202376

Στον Αγώνα της 14ης αγωνιστικής για την Commercial League B μεταξύ της Bureau Veritas και της Chronotechnica Dinosaurs οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-76.

Στην αρχή του αγώνα το τέμπο ήταν αργό. Οι ομάδες αμυντικά έπαιζαν ζώνη και επιθετικά δοκίμασαν οργανωμένες επιθέσεις. Στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 0-5 δείχνοντας τις διαθέσεις τους για να δεχτούν απάντηση και το σκορ να είναι 5-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, ήρθε η ισοφάριση, όμως οι παίκτες ήταν άστοχοι και είχαν δυσκολία στο να βρουν ρυθμό. Αυτό φάνηκε πως ήταν παροδικό αφού μέχρι το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν ανακτήσει τα ηνία και βρίσκονταν μπροστά με 11-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά ροκανίζοντας τη διαφορά  και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 18-17 αφού οι αντίπαλοι τους ήταν 2 λεπτά χωρίς σκορ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε και μέχρι τα μισα της περιόδου ήταν εκείνοι μπροστά με 19-23. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και πέτυχαν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τους παίκτες της Chronotechnica να ξεκινούν με 4 πόντους και να δέχονται τρίποντο στη συνέχεια κρατώντας την υπερ τους διαφορά   και το σκορ ήταν 32-44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι έμειναν για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς σκορ ,ανακάμπτοντας ωστόσο προς το τέλος της περίοδο και να βρίσκονται πίσω με 40-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την διάθεση τους για μπάσκετ παρά τη διαφορά και ανέβασαν τη διαφορά με ένα επιμέρους 2-8 στα πρώτα 3 λεπτά και να συνεχίσουν με άλλους 5, με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι λίγα πράγματα έκαναν για να φανούν ανταγωνιστικοί και το τέλος του αγώνα τουε βρήκε να παίρνουν το κίτρινο φύλλο αγώνα με διαφορά 29 πόντων.