16/05/2022 21:30 Commercial League Minor 21/22 18 40'

Bureau Veritas010121840
Cosmote e-Value16627756

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas  και της Cosmote E Value  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-56.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμπιστευτήκαν αμυντικά τη ζώνη ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man σχηματισμό. Για σχεδόν 3 λεπτά το σκορ ήταν στο 0 με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν  τους πρώτους πόντους του αγώνα  και το σκορ ήταν  0-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ με τίποτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι καλάθι με το καλάθι άνοιγαν τη ψαλίδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 0-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους πόντο λίγο πριν το 12ο λεπτό που τους έδωσε τη ψυχολογική ένεση με σερί 8 πόντων να μειώσουν τη διαφορά και να δείξουν πψς ήρθαν να παίξουν μπάσκετ και το σκορ ήταν 9-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες εστίασαν στην άμυνα τους και αυτό καθρεπτίστηκε και στο πίνακα του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 12-22.

Στο 2ο ημίχρονο, οι ομάδες εμφανίστηκαν ανανεωμένες με μπόλικη διάθεση για σκοράρισμα που έδωσε έξτρα θέαμα στον αγώνα χάρη στην επίτευξη τριπόντων και το σκορ ήταν 20-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν σκορ για 3 λεπτά βγάζοντας τους στην ουσία από τη διεκδίκηση του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, παρά τη δεδομένη κατάσταση πάλεψαν τον αγώνα αλλα η διαφορά έπεφτε σε μικρό βαθμό  και το σκορ ήταν  29-53 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Bureau Veritas ολοκλήρωσαν το σερί 14 πόντων που έδειξε τη μαχητικότητα τους κρατώντας ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους στο 0 για 6 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-56.