50 - 55

11/12/2021 14:00 Commercial League B 21/22 3 40'

Calin Group812102050
Bureau Veritas1111161755

Στον Αγώνα της 6ης  Αγωνιστικής για την Commercial League B μεταξύ της  Callin Group και της Bureau Veritas που διεξήχθη στο Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-55.

Στην αρχη του αγώνα επικράτησε ένα αργό τέμπο οργανωμένων επιθέσεων το οποίο περιόρισε τις ευκαιρίες σκοραρίσματος εκατέρωθεν με το σκορ  στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 7-3 υπερ της Callin. Στην συνέχεια οι ομάδες βρήκαν κάποιες λύσεις τρέχοντας  σερί έκαστη (4-0  οι γηπεδούχοι – 0-5 η  Bureau Veritas) με τη πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 8-11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο φάνηκε πώς το man to man των γηπεδούχων και η ζώνη των φιλοξενούμενων έπνιξαν τις επιθετικές προσπάθειες καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη και άστοχα σούτ όντως στην ισοπαλία 16-16, 15 λεπτά  μετα την έναρξη. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Bureau Veritas ανέβασε το ρυθμό της και με τη συνδρομή σκληρού παιχνιδιού που περιόρισε τους αντιπάλους σε 1 καλάθι, κατάφερε  το ημίχρονο να τη βρίσκει μπροστά με σκορ 18-27.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου , οι ομάδες επέστρεψαν ανανεωμένες βελτιώνοντας τα επιθετικά τους ποσοστά εμφανώς κυρίως από τη πλευρά των γηπεδούχων που κατάφεραν μέσα σε 5 λεπτά να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν με ένα δικό τους σερί 2-5 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 30-38.

Το 4ο Δεκάλεπτο ήταν η περίοδος όπου οι 2 αντίπαλοι έβαλαν τα δυνατά τους για να πάρουν τη νίκη έχοντας η καθεμία τα δικά της ξεσπάσματα με τη Callin να πετυχαίνει να είναι ανταγωνιστική φέρνοντας τη διαφορά και στο -1 ( 40-41) . Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα για κάθε καλάθι των γηπεδούχων η Bureau Veritas είχε απάντηση κόβοντας τα φτερά τους. Κρίσιμο σημείο υπήρξε η επίτευξη καλαθιού της Callin που έφερε το σκορ στο 50-52 λίγο πριν το τέλος. Οι εύστοχες βολές όμως των φιλοξενούμενων έβαλαν τέλος στις φιλοδοξίες τους.