55 - 46

17/11/2019 18:30 Commercial League A 19/20 3 40'

Calin Group1410121955
Intralot131018546

Για την τρίτη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Commercial League A η ομάδα της CALIN GROUP υποδέχθηκε την ομάδα της INTRALOT. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές και στο τέλος της 3 περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκόρ. Οι γηπεδούχοι, που δεν είχαν πεί την τελευταία τους λέξη, με μεγάλη ανατροπή πήραν την πρώτη φετινή τους νίκη με σκόρ 55-46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος. Αρχικά προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 7-11 με πέντε πόντους του Παππά αλλά, με 2 εύστοχα τρίποντα των Καραθανάση και Αϊβαλιώτη οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και στο τέλος της περιόδου το σκόρ ήταν 14-11.

Στην δεύτερη περίοδο η παραγωγικότητα των ομάδων μειώθηκε και οι γηπεδούχοι που ήταν μπροστά στο σκόρ, διατήρησαν το προβάδισμα. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 24-23.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένες επιθέσεις και υπομονή στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ξανά και το πρώτο πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 29-31 ενώ συνέχισαν να προηγούνται στη λήξη της περιόδου με 36-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ενώ ήταν 5 πόντους πίσω στο σκόρ, ήταν καταιγιστικοί. Στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρήσουν με τρίποντο του Πέτσα αλλά πέρασαν μπροστά με καλάθι του Θεοδωράτου που έκανε το 45-44. Στο υπόλοιπο του αγώνα με εξαιρετική άμυνα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν παρά μόνο ένα καλάθι και πήραν μια παλικαρίσια νίκη με τελικό σκόρ 55-46.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πέτσας με 16 (2) και Θεοδωράτος με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μοναστηριώτης με 11 (2) και Παππάς με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Χρηστίδης Η.