50 - 43

19/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Cosmote e-Value16818850
Atlantic Bulk Carriers111481043

Μία δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της COSMOTE E-VALUE (Commercial League C) απέναντι στην ομάδα της ATLANTIC BULK  (Shipping League C) με 50-43, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ vs BUREAU VERITAS με φόντο την πρόκριση στο final-4.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Στο πρώτο η COSMOTE E-VALUE κατάφερε να κάνει ένα εντυπωσιακό τελείωμα και να ανταπεξέλθει στο δυνατό ξεκίνημα της ATLANTIC BULK (5-8, 10-10) και να πάρει ένα προβάδισμα 5 πόντων (16-11). Στο δεύτερο όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά, η COSMOTE E-VALUE είχε επιθετικό πρόβλημα με αστοχία και κακές επιλογές, με τη διαφορά να ροκανίζετε γρήγορα και το ημίχρονο να κλείνει με την ATLANTIC BULK στο +1 (24-25).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικό ρυθμό, πέτυχαν 3 σερί τρίποντα με τους Φλώκα και Αλεφαντινο (2) και πήραν μια καλή διαφορά (42-33) για τα δεδομένα του αγώνα.

Η ATLANTIC BULK προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και με τρίποντο του Τρουπη έφερε τη διαφορά στο -5 (45-40), όμως η έμπειρη COSMOTE E-VALUE ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατακτώντας τη δίκαιη νίκη.

Ζωγραφάκης, Αλεφαντίνος και Φλώκας τριάδα φωτιά για τους νικητές. Τρούπης και Γιαννακάκης οι καλύτεροι της ATLANTIC BULK.

Φλόκας Γεώργιος (Παίκτης COMSOTE E-VALUE)

Καρακίτσιος (Παίκτης ATLANTIC BULK CARRIERS)