Cosmote e-Value vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

01/06/2023 21:30 Play Off Commercial League B 22/23 40'

Στον αγώνα μεταξύ της Cosmote E-Value και της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 52-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων να τους δίνουν το προβάδισμα 12-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ωστόσο η πλευρά της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας βελτίωσε την άμυνά της και ταυτόχρονα ποντάροντας στις προσωπικές προσπάθειες έκλεισε την πρώτη περίοδο στο ισόπαλο σκορ των 12 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά ταινία μέσα από πίεση και τρέξιμο στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι από τη δική του πλευρά ήταν πιο βιαστικοί στις επιθέσεις τους κι έκαναν λάθη κάτι που τους έφερε στα μισά της περιόδου στο -4 (23-19). Στο υπόλοιπο οι παίκτες των φιλοξενούμενων αναδιοργανωθηκαν και μέσα από σερί ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά με επιμέρους σερί 7 πόντων. Διατηρώντας την ίδια ενέργεια μέχρι τα τη λήξη του ημιχρόνου βρισκόταν μπροστά με 25-33

Στο τρίτο δεκάλεπτο , και οι 2 πλευρές  δοκίμαζαν μακρινά άστοχα σουτ τα οποία αν και ήταν άστοχα επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα τους. Το σκορ ήταν 29-38 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία υπήρχαν εκατέρωθεν σκοραρίσματα, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να διατηρούν τον έλεγχο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες ήταν αναποτελεσματικές, στερώντας με αυτό τον τρόπο μια τακτική για τους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη οι φιλοξενούμενοι να είναι μπροστά με 46-51. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά οι φιλοξενούμενοι εκδηλώνοντας μεγάλες επιθέσεις εξαντλούσαν το χρόνο καταφέρνοντας έτσι να στενέψουν τα περιθώρια ανατροπής για τους αντιπάλους τους