21/02/2022 21:30 Commercial League A 21/22 11 40'

Cosmote e-Value146111243
Σ.Υ.Τ.Α.141923561

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής για τη Commercial League A μεταξύ της Cosmote E-Value και της ΣΥΤΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια εύκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-61.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες επέλεξαν να αμύνονται με σχηματισμό ζώνη και να έχουν ταχύ ρυθμό στις επιθέσεις. Από το τελευταίο ευνοήθηκαν οι παίκτες της ΣΥΤΑ που βασισμένοι σε αιφνιδιασμούς ξεκίνησαν με σερί 6 πόντων για να λάβουν απάντηση ένα αντίστοιχο 4 πόντων και να φτάσουν να είναι μπροστά με 9-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι 2 ομάδες έδειχναν ισοδύναμες μην αφήνοντας την αντίπαλη να ξεφύγει χάρη στο 4ποντο γκολ-φαουλ  των γηπεδούχων που έκλεισε τη περίοδο στην ισοπαλία με σκορ με 14-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι ομάδες έμειναν σταθερές στους αμυντικούς και επιθετικούς προσανατολισμούς το οποίο δεν άλλαξε και το σκηνικό του αγώνα ως προς τα επιθετικά ξεσπάσματα(4 πόντους από τη κάθεμιά) που έδιναν άλλη δυναμική στον αγώνα. Το σκορ ήταν  18-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με κύριο όπλο τους το γρήγορο transition και τους αιφνιδιασμούς που κατέληγαν σε εύκολα layup, άνοιξαν τη ψαλίδα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-33

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες έπιασαν το νήμα από εκεί που το άφησαν στο 1ο ημίχρονο. Το σερί 0-7  της ΣΥΤΑ, διαδέχθηκε  0-4 και το σκορ στο  25ο λεπτό ήταν 27-40. Στην πορεία ο ξέφρενος ρυθμός που είχαν επιβάλλει οι φιλοξενούμενοι συνεχίστηκε χωρίς να έχουν λύσεις σε αυτή τη κατάσταση οι παίκτες της Cosmote E-Value και να μένουν όλο και πιο πίσω στο σκορ, δεχόμενοι ένα νέο σερί 2-11 σε κάποιο σημείο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο νικητής είχε κριθεί οπότε λίγα πράγματα μπορούσαν να διεκδικηθούν. Αυτό πέρασε και στους παίκτες οι οποίοι έπαιζαν με πολύ πιο χαλαρούς ρυθμούς και  με το σκορ να αλλάζει ελάχιστα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία αυτα λεπτά του αγώνα, το μόνο αξιοσημείωτο που συνέβη ήταν ένα ξέσπασμα 10-2 των γηπεδούχων που διασκέδασε τις εντυπώσεις και κατέβασε το δείκτη της μεταξύ τους διαφοράς με το παιχνίδι  να κλείνει με σκορ 46-61 σε βάρος τους.