14/12/2023 20:00 Commercial League C 23/24 6 40'

Cosmote e-Value168241361
Bureau Veritas16691249

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα της  COSMOTE E-VALUE επί της ομάδας της BUREAU VERITAS με 61-49 στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της Commercial League C. Έτσι υποχρέωσε την αντίπαλο της στην πρώτη της ήττας στο πρωτάθλημα, βλέποντας με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Το παιχνίδι πάντως είχε σαν χαρακτηριστικό τις πολλές απουσίες και των δύο ομάδων, όταν έρθει η ώρα των play off (αν και νωρίς ακόμη) και οι δύο θα φανούν διαφορετικοί.

Με μεγάλη αστοχία και νευρικά ξεκίνησε η COSMOTE E-VALUE τον αγώνα με την BUREAU VERITAS να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (3-8) στο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια όμως ο Ζωγραφάκης πέτυχε άλλα δύο τρίποντα και συνολικά 13 από τους 16 πόντους της ομάδας του για το 16-16 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες και η αστοχία. Για πέντε λεπτά είχε μπει μόνο ένα καλάθι για τη BUREAU VERITAS με τον Γκολεζάκη  με το φτωχό επιμέρους 8-6 του δεκαλέπτου να φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά με 24-22.

Το ακριβώς αντίθετο έγινε στην επανάληψη, ειδικά από την COSMOTE E-VALUE. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στην καθοριστική τρίτη περίοδο 6 τρίποντα (συνολικά 9 στο δεύτερο ημίχρονο) εκτοξεύοντας από νωρίς την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (40-27, 48-31).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι 6 παίκτες της BUREAU VERITAS δεν είχαν τις δυνάμεις για την ανατροπή απέναντι σε μια τόσο ποιοτική ομάδα.

Εκπληκτικός ο Ζωγραφάκης για τους νικητές, σε μια τρομερή παράσταση με 37 πόντους με 9/13 τρίποντα!! Συνολικά η COSMOTE E-VALUE είχε 14/33, ένα φανταστικό ποσοστό. Φλόκας και Χατζηθεοδώρου ακολούθησαν. Πίτος και Γκολεζάκης οι καλύτεροι για την BUREAU VERITAS.

Ζωγραφάκης Μιχάλης (Παίκτης Cosmote E-Value)

Γκολεζάκης Γιάννης (Παίκτης Bureau Veritas)