39 - 38

24/06/2022 21:30 Play Off Minor Commercial League 21/22 40'

Cosmote e-Value87141039
Bureau Veritas12913438

Στον ημιτελικό μεταξύ της Cosmote E- Value και της Bureau Veritas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων αμυντικά επέλεξαν να παίξουν άμυνα man to man ώστε περιορίσουν την αντίπαλη παραγωγικότητα κάτι που επετεύχθη και στο σύνολο του αγώνα. Με αυτό οδηγό, η προσοχή ήταν στην άμυνα αλλά οι παίκτες έβρισκαν το τρόπο να πληγώσουν τους αντιπάλους τους  και το σκορ ήταν 7-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια όμως οι άμυνες προσαρμόστηκαν και τους έβαλαν δύσκολα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο αργός ρυθμός του αγώνα  αποπροσανατόλισε την επιθετική οργάνωση των γηπεδούχων και η αλλαγή του σε ζώνη λειτούργησε σε βάρος τους και το σκορ ήταν  8-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον επιθετικό τους μονόλογο μέχρι να δεχτούν 5 σερί πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15-21.

Στο 2ο ημίχρονο, οι αιφνιδιασμοί των παικτών της Bureau Veritas δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικοί αλλά έστω και μικρό βαθμό βρήκαν σκορ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έμειναν στο 0 και το σκορ ήταν  15-25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Cosmote κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο μισό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πολύ έντονο με έμφαση στην άμυνα όπου κατάφεραν συνολικά να πετύχουν 4 πόντους και το σκορ ήταν  31-36 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή βάζοντας τα μεγάλα σουτ στην κρίσιμη στιγμή και δυσκολεύοντας τα αντίπαλα σουτ. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Bureau Veritas είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με 2 βολές που ήταν άστοχες που τους καταδίκασαν στον αποκλεισμό.

ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ. (ΠΑΙΚΤΗΣ COSMOTE E- VALUE)