Date Time Full Time
18/10/2019 13:23 40'

Cosmote e-Value178221663
Chronotechnica Dinosaurs1518181667

Στον φιλικό αγώνα μεταξύ της COSMOTE e-VALUE και των DINOSAURS B.C οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 67.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στο ξεκίνημα ενώ οι φιλοξενούμενοι με 2 επιτυχημένους αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα στο σκορ 0 – 4 και με καλή άμυνα προηγήθηκαν στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 3 – 6. Στην συνέχεια της περιόδου η ομάδα της COSMOTE e-VALUE ισοφάρισε, αρχικά, με τρίποντο του Ζωγραφάκη και με ένα σερί 6 πόντων προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με σκορ 9 – 6. Οι DINOSAURS B.C, αντέδρασαν γρήγορα, ανέβασαν ρυθμό και με 3 εύστοχα τρίποντα του Σειραδάκη επέστρεψαν στον αγώνα και προηγήθηκαν ξανά με 12 – 15. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 5 πόντους του Ζωγραφάκη και η περίοδος έκλεισε με την ομάδα της COSMOTE e-VALUE να προηγείται με σκορ  17 – 15.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν man to man. Στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα της  COSMOTE e-VALUE ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά σε 20 – 15, αλλά οι DINOSAURS B.C μείωσαν γρήγορα τη διαφορά σκοράροντας απο επιθετικά ριμπάουντ, και με αιφνιδιασμούς ισορρόπησαν το παιχνίδι, έτσι το. πρώτο πεντάλεπτο έκλεισε με τις ομάδες να είναι ισόπαλες με σκόρ 23 – 23. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα και κερδίζοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πήραν προβάδισμα στο σκόρ και με πρωταγωνιστή τον Μουρμούρη ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 33.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της COSMOTE e-VALUE ξεκίνησε με πιεστική άμυνα ζώνης ενώ και οι DINOSAURS B.C έπαιξαν πιεστικό man to man. Στην επίθεση και οι δύο ομάδες άνοιξαν τον ρυθμό με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά σε 36 – 39. Στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου μετά από ένα σερί των DINOSAURS B.C το σκορ ήταν 39 – 44. Στη συνέχεια, η ομάδα της COSMOTE e-VALUE με καλές επιλογές στην επίθεση και πρωταγωνιστή τον Καρρά, μείωσε την διαφορά σε 45 – 47, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 4 συνεχόμενους πόντους του Μουρμούρη και τους DINOSAURS B.C να προηγούνται με 47 – 51.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν τις πιεστικές άμυνες και έπαιξαν με γρήγορο τέμπο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά την διαφορά και στο τέλος του πρώτου πενταλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 54 – 54. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, πάτησαν γκάζι και πήραν ξανά προβάδισμα με 4 πόντους και παρόλο που η ομάδα της COSMOTE e-VALUE μείωσε τη διαφορά στο 1 καλάθι στα δύο λεπτά πριν την λήξη, τελικά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους DINOSAURS B.C νικητές με σκόρ 61 – 66.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζωγραφάκης με 22 (4) και Καρράς με 12 (8 ασίστ), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης με 21 (1) και Δεβεράκης με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Αντωνόπουλος, Καλογριάς