02/04/2019 21:30 Commercial League A 18/19 18 40'

Team1234OTT
Cosmote e-Value18613181368
Grant Thornton914923358

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote e-Value και της GRANT THORNTON (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο από την αρχή επέλεξαν σχετικά αργό τέμπο, με τις περισσότερες επιθέσεις τους να είναι από την γραμμή των 3 πόντων ή με μακρινά δίποντα και το σκορ ήταν 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η e-Value άρχισε να βγάζει άμυνες και μετατρέποντας τες σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκανε run 7 – 0, οι αντίπαλοι της συνέχισαν να προσπαθούν να απαντήσουν με τρίποντα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 9.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να βελτιώνονται αισθητά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να μειώνουν σε μία κατοχή με το καλημέρα στο 2ο Δεκάλεπτο (το οποίο έκλεισε με σκορ 24 – 23), ενώ στο 2ο Ημίχρονο οι δύο ομάδες να πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, η Cosmote e-Value διατήρησε ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών στην τελευταία περίοδο αλλά στα τελευταία 2 λεπτά η GRANT THORNTON πήρε φωτιά και με 3 σερί τρίποντα γύρισε το παιχνίδι και κατάφερε να το στείλει στην παράταση.

Στον Extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες της GRANT THORNTON συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, σε αντίθεση με τους παίκτες της e-Value οι οποίοι με πιο βαθύ πάγκο, περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους και διαδοχικά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ πήραν στα τελευταία 2 λεπτά εκ νέου προβάδισμα 2+ κατοχών και διατηρώντας το έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τεφτίκης Σ., Παπαχρήστου Δ.