26/03/2019 22:10 Commercial League A 18/19 17 40'

Cosmote e-Value2012141157
Ogilvy189151052

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote e-Value και της OGILVY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορο ρυθμό και επιθέσεις, με την e-Value να ευνοείται από αυτό, με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και 2 τρίποντα των Γεωρόπουλου Ν. και Ζωγραφάκη Μ. πήρε διαφορά 3 κατοχών, η OGILVY απάντησε με τρίποντο του Διακρούση Γ. και το σκορ ήταν 11 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι καλή παραγωγή και ποσοστά από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας, τους γηπεδούχους να διατηρούν διαφορά 1 – 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η OGILVY από την αρχή μπήκε με καλύτερα πατήματα και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες έκανε run 0 – 5, η e-Value δεν κατάφερε να βρει τα ελεύθερα σουτ, τα ποσοστά έπεσαν και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το σκορ να είναι 26 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έτρεξαν μετά από ριμπάουντ αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και πολλά χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν σε ζώνη 3 – 2 και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 37.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες της e-Value να κυριαρχούν στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου παίρνοντας δοαφορά 12 πόντων αλλά κάπου εκεί οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και με δύο σερί drives του Τόλια Β. και συνολικό run 4 – 12 μείωσαν σε 46 – 42 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά και στην πορεία με πολυπρόσωπη συμβολή των Καρρά Χ. και Τζαβελάκη Θ. παρέμειναν μπροστά, τους παίκτες της OGILVY να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα η e-Value να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Ι., Καλογεράκης Τ.