61 - 34

22/01/2019 20:10 Commercial League A 18/19 10 40'

Cosmote e-Value1814131661
Kaizen Gaming 21494734

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote e-Value και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 34.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι, οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, η e-Value μπήκε με καλύτερα πατήματα βρήκε τα κενά στην ζώνη και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους της να σκοράρουν με 2 τρίποντα του Τζίμα Κ. και το σκορ να είναι 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες άρχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς, οι δύο αντίπαλοι βρήκαν παραγωγή, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα στα ριμπάουντ αλλά το τέμπο του αγώνα παρέμεινε γρήγορο, οι παίκτες της e-Value ευνοήθηκαν από αυτό, με run 9 – 0 πήραν διαφορά 3 κατοχών και το σκορ ήταν 27 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες της STOIXIMAN βασίστηκαν σε προσωπικές κυρίως ενέργειες αλλά κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε σταθερά επίπεδα και να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 23.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες της e-Value να παίρνουν από νωρίς στην 3η περίοδο μια διψήφια διαφορά, κυριάρχησαν στο παρκέ και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεωργακόπουλος Π. με 14 και Γεωργακόπουλος Ν. με 11 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζίμας Κ. με 24 (3) και Μαγνής Δ. με 4 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γρίβα, Μπουλινάκης