03/06/2022 21:00 Commercial League Minor 21/22 17 40'

Cosmote e-Value61181944
Techpassion811101140

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote E- Value και της Τεκπασιον οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-40

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους με man to man. Στη πράξη οι άμυνες υπήρξαν πολύ αποτελεσματικές όπου και το σκορ ήταν 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες συνέχισαν αν είναι αρκετά κακές στην επιθετική τους παραγωγικότητα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά με 6 αναπάντητους  πόντους στα πρώτα 2 λεπτά και έπειτα σίγησαν και το σκορ ήταν  12-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου χρειάστηκε να φτάσουμε στο 6 λεπτό της περιόδου ώστε οι παίκτες της Τεκπασιον να σκοράρουν. Από αυτό το σημείο και μετά πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-19.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν τα αμυντικά τους πλάνα σε man to man, το οποίο συνέβαλλε στην κυριαρχία των άμυνών που κατέστησε τους παίκτες συνεχώς σε θέση ισοπαλίας και το σκορ ήταν 23-25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες αδυνατούσαν να πάρουν σκορ από τις προσπάθειες τους που δεν τους βοηθούσε να ξεκλειδώσουν το παιχνίδι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην άμυνα ζώνης ώστε να γκρεμίσουν την αιτία της μεταξύ τους διαφοράς. Η επιλογή αυτή περιόρισε το παθητικό τους που τους έβαλε σε θέση να περάσουν μπροστά με 35-34 χάρη σε τρίποντο αλλά αυτό το προβάδισμα κράτησε ελάχιστα και το σκορ ήταν 37-38 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Cosmote E-Value πέρασαν ξανά μπροστά με 40-38. Στα κρίσιμα σημεία έδειξαν ψυχραιμία και έκλεισαν τους χώρους  κερδίζοντας τον αγώνα με σκορ 44-40.