49 - 63

02/11/2022 20:30 Group B 22/23 1 40'

Cosmote e-Value141381449
The Newtons191720763

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote E-value και της The Newtons οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν την άμυνα ζώνης ώστε να ανταποκριθούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες είχαν ισορροπημένο σκορ δείγμα της διάθεσης τους να παλέψουν τον αγώνα  και το σκορ ήταν 7-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η κάθε ομάδα σημείωσε από 1 σερί δίνοντας ιδιαίτερη δυναμική στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σερί 7 πόντων ενώ οι γηπεδούχοι 5 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική αλλά η επιλογή τους αυτή δεν δικαιώθηκε αφού φιλοξενούμενοι απέκτησαν μεγαλύτερο προβάδισμα  και το σκορ ήταν 17-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το παιχνίδι άνοιξε και οι παίκτες κατάφεραν να σημειώσουν υψηλά επίπεδα παραγωγικότητας με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-36.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι επιθετικά αφού δεν κατάφεραν να σημειώσουν πόντο και είδαν τη διαφορά μεταξύ τους να αυξάνεται και το σκορ ήταν  27-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της The Newtons , συνέχισαν να έχουν κυρίαρχο ρόλο στον αγώνα ολοκληρώνοντας ένα εξαιρετικό για εκείνους δεκάλεπτο  με επιμέρους σκορ 8-20 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-56.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Cosmote E-Value κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά χωρίς όμως να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί  και το σκορ ήταν  42-59 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, το σοορ που σημειώθηκε ήταν πενιχρό αφού δεν υπήρξε κάποιο κίνητρο διεκδίκησης της νίκης λόγω της διαφοράς  με το παινχίδι να κλείνει με σκορ 49-63.