47 - 57

01/07/2022 22:00 Play Off Minor Commercial League 21/22 40'

Cosmote e-Value710141647
The Newtons102591357

Στον μικρό τελικό μεταξύ της Cosmote E-Value και της The Newtons οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων επέλεξαν ζώνη ώστε να θωρακίσουν την άμυνα τους από το γρήγορο ρυθμό του αγώνα και τις οργανωμένες  επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι δοκίμασαν αρκετές προσπάθειες έξω από το τρίποντο ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν αστοχία και μάζευαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ ήταν 5-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το ατομικό ταλέντο από τη πλευρά της The Newtons τους έφερε μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-10.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με πίεση προκαλούσαν το λάθος και με κλεψίματα και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό  και το σκορ ήταν  9-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι προπορευόμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δέχτηκαν απάντηση στα τελευταία 2 λεπτά όπου είδαν τη διαφορά να μειώνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-35.

Στο 3o Δεκάλεπτο οι παίκτες της Cosmote E-Value συνέχισαν να ρίχνουν τη διαφορά με γύρισμα της μπάλας και στόχο προς τον ελεύθερο παίκτη και το σκορ ήταν  27-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες συνέχισαν να πετούν σε χαμηλές πτήσεις σημειώνοντας μικρό σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Cosmote E-Value με σερί 5 πόντων έριχναν τη διαφορά αλλά ελάχιστα με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τη διψήφια διαφορά στα χέρια τους  και το σκορ ήταν  38-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, η διαφορά δεν έπεσε σε απειλητικά επίπεδα για τους και οι παίκτες της Τhe Newtons με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-57.