48 - 55

18/02/2017 17:00 League C2 16/17 40'

Costamare138161148
Generali1015121855

Σε έναν αγώνα μεταξύ της COSTAMARE και της GENERALI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά έχοντας χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η  Costamare άρχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά και με καλή παραγωγή από assist πήρε προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 11 – 4 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Generali αντέδρασε, πίεσε για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια μείωσε σε μία κατοχή με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό και η περίοδος να κλείνει με σκορ 13–10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν περιστασιακά για αιφνιδιασμούς, τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται από αυτό τον ρυθμό και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ πήραν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 15 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι κυρίως σε σετ επιθέσεις, με την ομάδα της Costamare να έχει μεγαλύτερη υπομονή και να ποστάρει τους ψηλούς της, σε αντίθεση με την Generali η οποία συνέχισε να επιλέγει τα μακρινά σουτ αλλά παρόλα αυτά διατήρησε προβάδισμα 1–2 κατοχών και συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Δημητρίου Α.), με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 21 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Generali έκαναν ένα mini run 4-0 και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους της όμως να αντιδρούν άμεσα και να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, μείωσαν σε έναν πόντο, βελτίωσαν την άμυνα τους, είχαν πολύ καλή παραγωγή από assist και πέρασαν μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 31 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι άμυνες και από τις δύο πλευρές είχαν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά έπεσαν, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 37 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε αργό ρυθμό στα πρώτα 2 λεπτά, με την Costamare να βρίσκει λύσεις με διαδοχικές assist και καλό οργανωτικό παιχνίδι του Καλαντζή Σ., η Generali συνέχισε να βρίσκει λύσεις κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ και περιστασιακούς αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν 44 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι άμυνες όλο και πιο physical, τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά αλλά οι φιλοξενούνται ευνοήθηκαν από αυτό και ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 46 – 52 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και πάλι οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, οι παίκτες της Costamare είχαν ευκαιρίες (κυρίως από τη γραμμή των βολών) να μειώσουν περαιτέρω αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με την ομάδα της Generali να καταφέρνει να διατηρήσει προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 14 και Αντωνάτος Α. με 9, ενώ από τους φιλοξενοιύμενους οι Δήμου Π. με 18 και Σφυρής Α. με 7 πόντους αντίστοιχα.