46 - 53

13/12/2016 22:00 League C2 16/17 40'

Costamare129151046
OTE Cosmote 21218131053

Σε έναν αγώνα μεταξύ της COSTAMARE και του ΟΤΕ COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, με τις άμυνες να έχουν πρώτο λόγο. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να βελτιώνουν το spacing τους και την κίνηση μακριά από τη μπάλα, αλλά με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και το σκορ να είναι 4–7 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν υπομονή, αλλά τους παίκτες του ΟΤΕ να έχουν καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 1–2 κατοχών, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι γηπεδούχοι με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Καλαντζή Σ. και διαδοχικές assist από τον ίδιο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 12 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Costamare με κλέψιμο και αιφνιδιασμό του Μακρή Ι. κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά ο ΟΤΕ αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικές άμυνες και καλές τελικές επιλογές επιθετικά έκανε ένα mini run 5–0, με τους αντιπάλους του να αρχίζουν να πιέζουν το τέμπο του αγώνα με απόπειρες αιφνιδιασμών και οι δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 17 – 19. Στην συνέχεια και οι δύο αντίπαλοι έβγαλαν ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε καλό ρυθμό, τον ΟΤΕ να διατηρεί προβάδισμα 1-2 κατοχών μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι φιλοξενούμενοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 21 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με κλέψιμο και αιφνιδιασμό ανέβασαν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν άμεσα βγάζοντας διαδοχικές άμυνες, δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στις σετ επιθέσεις τους, συνέχισαν όμως να βρίσκουν λύσεις κυρίως μέσω αιφνιδιασμών με αιχμή τον Μακρή Ι., με το σκορ να είναι 30 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το run της Costamare συνέχισε (και πάλι με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Καλαντζή Σ.) καταφέρνωντας να μειώσει σε 4 πόντους. Στην πορεία οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά συνέχισαν να μην έχουν συγκέντρωση στις τελικές προσπάθειες τους, με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να διατηρήσει το προβάδισμα και να  κλείσει την περίοδο με σκορ 36 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά οι παίκτες του ΟΤΕ άρχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα και να έχουν πολλές δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ, οι παίκτες της Costamare σταμάτησαν να βγάζουν άμυνες και να μην έχουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς (και συνεχίζοντας να έχουν χαμηλά ποσοστά στις σετ επιθέσεις τους), με την διαφορά να ανεβαίνει και πάλι σε διψήφια επίπεδα και το σκορ να είναι 36 – 51 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπτο, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά παράλληλα τα δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα (μειώνοντας σε 7 πόντους με 2 λεπτά για λήξη), αλλά και οι παίκτες του ΟΤΕ συνέχισαν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι και διατήρησαν προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 16 και Κλιγκόπουλος Γ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δακούτρος Ι. με 18 και Φεραδούρος Ν. με 9 (2) πόντους αντίστοιχα.