Costamare111214744
ThinkDigital1615151965

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Costamare και της Think Digital (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι γηπεδούχοι από την αρχή μπήκαν με περισσότερη διάθεση, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, αλλά είχαν χαμηλά ποσοστά στις σετ επιθέσεις απέναντι στη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά παρότι παρουσιάστηκαν νευρικοί επιθετικά, έβγαλαν άμυνες με αποτέλεσμα να διατηρήσουν ένα προβάδισμα μιας κατοχής στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 4 –7. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να σημαδεύουν το ζωγραφιστό, να είναι κοντά στο σκορ, με τη Think Digital όμως να κάνει ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά  και η περίοδος να κλείσει με σκορ 11-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση, βρήκαν λύσεις κυρίως με drives, με τους γηπεδούχους από την άλλη πλευρά να συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, να έχουν στατικές επιθέσεις με αποτέλεσμα η Thing Digital να πάρει μια διαφορά 10 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι παίκτες της Costamare βελτίωσαν την ενέργεια τους αμυντικά, πίεσαν τη μπάλα έκαναν παγίδες, έβγαλαν άμυνες και βρήκαν λύσεις σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια χωρίς όμως να μπορέσουν να μειώσουν σημαντικά κυρίως λόγω των στατικών επιθέσεων απέναντι στη ζώνη και του γεγονότος ότι συνέχισε να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και να μην εμπιστεύονται τα σουτ που τους έδινε η ζώνη. Παρόλα αυτά η Costamare συνέχισε να βγάζει άμυνες (με τους παίκτες της Thing Digital να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης) με αποτέλεσμα να μειώσει σε μία κατοχή κυρίως με αιφνιδιασμούς. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου παρόλα αυτά η Thing Digital αντέδρασε, σταμάτησε το run των αντιπάλων και με καλύτερη επιθετική παρουσία ανέβασε τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37 – 46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και πάλι με περισσότερη ενέργεια στην αρχή, επέκτειναν το προβάδισμα τους με πρωταγωνιστή τον Μαντά Ν. και εκμεταλλευόμενοι το σοβαρό επιθετικό πρόβλημα της Costamare  στις οργανωμένες επιθέσεις με το σκορ να είναι 42 – 55 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου η Costamare δεν βρήκε ποτέ λύση απέναντι στη ζώνη, η Thing Digital διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ένα προβάδισμα ασφαλείας και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 21 (1) και Ξαγοράκης Ε. με 12 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαντάς Ν. με 38 και Στούμπος Ι. με 16 πόντους αντίστοιχα.