09/03/2023 19:30 Shipping League B 22/23 17 40'

Costamare1710111351
Sea Pioneer1121161058

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της Costamare και τις Sea Pioneer οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 51-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο αγώνα. Επιθετικά οι παίκτες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με την ομάδα που κατάφερε να έχει καλύτερο ξεκίνημα να είναι γηπεδούχος η οποία χάρη σε ένα σερί 4 πόντων βρισκόταν μπροστά με 7-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν  να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό και ανεβάσουν τη διαφορά τους κλείνοντας τα πρώτα δεκάλεπτο με σκορ 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν σκορ μέσα από τα σουτ των 3 πόντων. Αυτή τη φορά όμως επιλογή τους αυτή δικαιώθηκε αφού βρούν έξτρα σκορ και κατάφεραν στα μισά της περιόδου να βρίσκονται ισόπαλες στους 20 πόντους. Στο υπόλοιπο κρατώντας το ίδιο momentum με πριν εξακολουθούσαν να έχουν καλή εμφάνιση και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 5 πόντους (27-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι 2 ομάδες εμφάνισαν ισάξια εικόνα κάτι που αντικατοπρίστηκε και στον πίνακα το σκορ αφού στο 25ο λεπτό αυτό ήταν 31-37. Στην πορεία, οι παίκτες της Costamare προσπαθούσαν να αντιδράσουν αλλά αυτές τους οι  απόπειρες έπεφταν στο κενό με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (38-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αν και οι παίκτες της Sea Pioneer έμειναν για 3 λεπτά χωρίς πόντο, οι αντίπαλοί τους δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι παραπάνω από ένα καλάθι και σφραγίστηκε για αυτούς η ήττα με το σκορ να είναι 40-53 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στην επόμενα λεπτά αν και κουρασμένοι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά παρά την αντεπίθεση που δέχτηκαν στα τελευταία λεπτά.