51 - 39

18/06/2024 21:00 Shipping League B 23/24 15 40'

Danaos1512121251
Diana16513539

Στο ντέρμπυ που θα έκρινε την τετράδα της Shipping League B η ομάδα της DANAOS κέρδισε με 51-39 την ομάδα της DIANA και με ρεκόρ 10-6 κατέκτησε την τρίτη θέση. Η DIANA με ρεκόρ 9-7 ισοβάθμησε με την SPRING MARINE και επειδή μειονεκτούσε στην ισοβαθμία έχοντας χάσει και τα δύο ματς στα μεταξύ τους παιχνίδια κατέκτησε την πέμπτη θέση!

Η DIANA μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένα στον αγώνα, με τη DANAOS να δυσκολεύεται να βρει σκορ, πετυχαίνοντας μόνο 2 βολές στα πρώτα πέντε λεπτά (2-9). Στη συνέχεια όμως βρήκε ρυθμό, ο Γλυκόπουλος πέτυχε όμορφα καλάθια και η διαφορά έπεσε στον πόντο (15-16).

Η DANAOS συνέχισε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα σερί 10-0 με τον Παπαγεωργίου πρωταγωνιστή (25-16). Η DIANA μέσω της άμυνας της όμως κατάφερε να κάνει ένα μικρό επιμέρους 2- 5 μειώνοντας σε 27-21 στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (36-22) καθώς η DANAOS κυριαρχούσε στο παρκέ! Το time out της DIANA την βοήθησε να ηρεμήσει και με ένα εντυπωσιακό σερί με 3 τρίποντα η διαφορά έπεσε απότομα στους 5 (36-31), με τη διαφορά αυτή να παραμένει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (39-34).

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο η DANAOS ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της, τα τρίποντα της DIANA δεν συνέχισαν να βρίσκουν στόχο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει (45-37) και η νίκη να καταλήξει στην DANAOS χωρίς άγχος.

MVP ο Παπαγεωργίου με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ! Γλυκόπουλος και Κολτσίδης ακολούθησαν. Καρτάνος και Κόνδρας οι καλύτεροι της DIANA.